Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obřadní síň Ústředního hřbitova v Brně

Autor: Bohuslav Fuchs, Josef Polášek
Adresa: Vídeňská 96, Brno, Česká republika | mapa
Web: www.hrbitovybrno.cz
Realizace: 1925-26

Hmotová kompozice vychází z přibližně čtvercového půdorysu s připojenou nízkou provozní a technickou částí. Výrazným výtvarným prvkem je zde zvýraznění vertikály a využití ušlechtilých materiálů v interiérech (mj. maramorový katafalk). Budova díky tomu působí velice monumentálním a důstojným dojmem. Ten je navíc umocněn i vzrostlými stromy a popínavými rostlinami, které ji z velké části zakrývají.

"Situace: Disposice ústředního hřbitova založena jest na principu dvou vstupů. Tato myšlenka aplikována jest i na projekt obřadní síně. Tímto rozvrhem zachovány jsou všechny stromy na staveništi a spjaty jsou s budovou v jeden architektonický celek.
Provedení stavby (interiér): Prostora obřadní síně má míti jednotné a klidné světlo. Tohle je docíleno zasklením cihlami Prismat, vloženými do vysokých a úzkých otvorů okenních. Čtyři dvojice sloupů nesou plochý strop. Jemné tóny malby. Katafalky obloženy černým mramorem, kov na kandelábrech černý, žárovky v bílých koulích. Dlažby kol katafalků bílá. Okolo podlahy deseticentimetrový nízký soklík z mramoru. Schody na galerii opět z téhož materiálu jako dlažba, madlo kovové s černým leskem. Vstupní vrata z kovaného železa, zasklená průhledným sklem.
Provedení stavby (exteriér): Část fasády bude zároveň se zděním obložena cihlami žlutého tónu z prvotřídní kombinované keramické hlíny. Obkladačky jsou částí zdiva, nikoli nalepeny na zdi. Jejich barva i vnější zrno trvají beze změny. Druhé části zdiva jsou kombinovány se zdivem betonovým. Vnější vrstva betonu jemnějšího zrna, betonování do hoblovaných prken. Po odbednění budou jen případné nerovnosti opracovány na způsob mostní konstrukce. Barva přírodní beton. Oba způsoby zdiva dávají dokonalé záruky dlouhého trvání, nepotřebují oprav ani udržování a pro svou technickou upřímnost jsou jedině důstojným materiálem k veřejné stavbě za předpokladu, že z finančních důvodů nelze použíti lepších materiálů (kamene, kovu)."

Zdeněk Kudělka: Bohuslav Fuchs, NČSVU, Praha 1966, s. 63
Autor: Martin Rosa, 10.01.11
Návštěvnost: 43120 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.