Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Městské krematorium v Nymburku

Autor: Bedřich Feuerstein, Bohumil Sláma
Adresa: Lipová 563/20, Nymburk, Česká republika | mapa
Web: www.meu-nbk.cz
Projekt: 1922 Realizace: 21.9.1924

Nymburské krematorium realizované v letech 1922-24 je výjimečnou stavbou v dějinách české architektury - jde o jednu z mála realizací architekta Bedřicha Feuersteina (ve spolupráci s Bohumilem Slámou) a zároveň je objekt jednou z prvních puristických architektur postavených na našem území. Jde o přísně jednoduchou stavbu, soustřeďující pozornost k elementárním geometrickým formám. Hmota obřadní budovy rafinovaně přechází z dispozičního obdélníku v přízemí do oválu v patře nad mohutným portikem. Vnitřní prostor je sice redukován na elementární tvary, ty však již nejsou dekorativní, ale estetizující funkčně opodstatnělá tělesa a blíží se Ozenfantovu a Jeaneretovu požadavku používat k tvoření platónské "neproměnné prvky". Obřadní síň již není zahalena do mystického šera jako v Ostravě nebo Pardubicích, souměrně umístěnými okny po čtyřech stranách proudí dovnitř dostatek světla. O vlivu revoluční architektury Boulaého a Ledouxe na tuto stavbu se u nás poprvé zmiňuje Vladimír Šlapeta, byly to však především osvícenské ideje, které zapůsobily na celou devětsilskou avantgardu a souzněly s apoteózou racionality a pravdivosti, k níž se puristé přikláněli, aby mohli nastolit nový řád.
Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: text Markéta Svobodová
Vložil: Jakub Potůček, 05.01.09
Návštěvnost: 53872 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
kde je ta zvonice? jan hilkovic 14.06.07 13:30
zvonice ondrejcisler 14.06.07 14:31
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.