Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
LOGIN  (permanent)
User:
Password:
Lost password?
New user registration
archiweb

SEARCH   in      
Sportovní centrum 007

Architect: Marek Habr, Petr Horák
Co-author: OOOOX s.r.o.
Location: U Dolu, Harrachov, Czech Republic
Client: Acistav s.r.o.
Completion: 2007

Na svah bývalé výsypky hlubinného dolu v Harrachově jsme posadili cembonitový kvádr výšky překonávaného terénního rozdílu s otevřenou západní stranou. Vznikl halový dvoupatrový prostor určený pro aktivity sportovního centra. Abychom minimalizovali výkopové práce v nepředvídatelném terénu, podlaha haly sleduje stupňovitě původní svah do úrovně druhého podlaží. Do tohoto prostoru je pak v přízemí vložen blok šaten, jejichž strop slouží v druhém pratře jako posilovna. Šatna má v zadní části samostatný vstup do relaxační části v druhém patře. V tomto patře, v zadní neosvětlené části, jsou také toalety, které tvoří v hale samostatný rudý objekt. Při obvodu jsou pak masáže a wellness se samostatnými prosvětlujícími dvory v bocích.
Ze základní cembonitové hmoty občas prorazí světlík, květináč, markýza, dodatečně vložená schodišťová věž, nebo squash, aby nabyl potřebnou výšku. Všechna tato narušení mají tmavě šedou barvu. Různobarevné objekty pak vyplňují západní prosklené fasády.
Konstrukční systém je navrženy jako stěnový se stropní železobetonovou deskou. Přičemž stěny jsou pouze tam, kde oddělují různé sportovní aktivity.
Na zelené střeše sportovního centra jsme princip kvádru otevřeného ze západní strany zopakovali s tím, že je právě z této stany ustoupený, abychom objekt nepřevyšovali. Tato ůroveň je věnována restauračnímu provozu a stavebně bude dokončena v druhé etapě.

Interiér sportovního centra v Harrachově
oooox architects

„Jmenuji se Bond, James Bond.“ Bylo to první co nám vyvstalo na mysli, když jsme tvořili koncepci řešení interiéru sportovního centra v Harrachově. Objekt měl shodou okolností orientační číslo 007 a od toho jsme se začali odvíjet.

Atmosféra filmů s proslulým agentem MI5 není zvýrazněna pouze po vizuální stránce formou popartových grafik, ale i po stránce fonetické – na bar byly umístěny soundtracky ke všem bondovkám.

Barevné řešení vychází ze snahy maximálně propojit exteriér a interiér a vytvořit tak kompaktní celek. Dominantní barvou jsou dva odstíny šedé s červeným akcentem. Stropy jsou ponechány v pohledovém betonu, všechny rozvody pod stropem jsou přiznané. Dochází tak ke kontrastu mezi uhlazenými, barevné sjednocenými stěnami a hrubým, až industriálně vypadajícím stropem, což je i pro britského agenta typické – pod kultivovaným a oduševnělým zevnějškem se skrývá drsná podstata tvrdého hráče…

Recepce - dominantní popartová grafika je umístěna na recepci u hlavního vstupu do objektu. Písmomalíři ji provedli přímo do omítky na stěně a na nábytek. Podlaha v recepci je dělena do pruhů v různých
odstínech šedé a dělí tak prostor na jakési pomyslné sekce, dále pak přechází po schodišti do dalšího patra. Pro maximální odlehčení je použito nábytku z průhledného plastu.

Relax - samostatný vstup ze šaten do prostoru relaxu je řešen jako potemnělý prostor, do kterého pableskuje pouze světlo ze stříbrné floristické dekorace lemující stěny. Dominantou je schodiště, vedoucí do druhého podlaží, kde se před návštěvníkem otevírá prostor s vířivkou, bazénky a saunou. Rovněž tyto prostory jsou osvětleny pouze sporadicky, což má pouze akcentovat smyslnou a intimní atmosféru, kterou vířivka se dvěma bazénky na teplou a studenou vodou nabízí. Bazénky jsou osvětleny pod hladinou z podlahy a světlo se tak láme z vody a prokresluje se přes stěny a strop. Barevné řešení bazénků napovídá i teplotu vody, kterou můžeme očekávat – červený bazének s teplou a šedý se studenou vodou. Odpočívárna je řešena ve světlém odstínu šedé opět s floristickou dekorací, která je před osvětlení předsazena a tudíž vrhá do celého prostoru abstraktní shluky stínů, které dotvářejí intimitu tohoto prostoru. Vnitřní odpočívárna ústí do patia, otevřeného stropem. Proti pohledům zvenčí je chráněno systémem dřevěných lamel.

Celý objekt je dotažen i po stránce typografické – logotypy a nápisy v objektu byli realizovány grafickým studiem TMB, které je autorem i veškeré použité grafiky s prvky Jamese Bonda.

Literature
 

Interior and design
Svítidla
Delta Light Czech
Source: Autorská zpráva
Added by: Martin Rosa, 05.02.07
Attendance: 83316 readers
Share: 
Send link to this page by email
Your name Your e-mail address
Message
Addresses  (comma separated)
Comments
Subject Author Date
show all comments add comment
Job find
Actuals
Event calendar
arrow
January 2018
arrow
Daily news
e-SHOP
BLOG - last articles
Last comments
BLOG - last comments
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
All materials shown on this web site are subjected to copyright (No.121/2000 Sb.). Any publication or distribution of the content is forbidden without a written consent of the provider.
archiweb.cz uses news agency reports of ČTK, which stipulates all copyright. Any publication or distribution of the content from ČTK sources is forbidden without a written consent of ČTK.