Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Továrna na praní uhlí
Zollverein Kohlenwäsche

Autor: OMA | Floris Alkemade, Rem Koolhaas
Spoluautor: Heinrich Böll
Adresa: Gelsenkirchener Straße 181, Essen, Německo | mapa
Web: www.zollverein.de
Investor: Entwicklungsgesellschaft Zollverein
Realizace: 2006-08 Užitná plocha: 16000 m²

Urbanistický koncept nového využití bývalého průmyslového území Zollverein byl veřejnosti představen v magickém termínu 20.02.2002. Jeho součásti je také společný projekt rotterdamské OMA s místní kanceláří Böll & Krabel na přestavbu bývalé továrny na praní uhlí na návštěvnické centrum, muzeum Porůří a místo  pro výstavu „Metaform“. Nové centrum si klade za cíl splnit potřeby nového uživatele, ale aby se nezbavil svého charakteru „stroje“ na praní uhlí. Na přestavbu budovy, která je součástí rozlehlého areálu spadajícího do Světového kulturního dědictví, se vztahovaly veškeré postupy jako u ostatních chráněných budov. Po rekonstrukci vzniklo na sedmi podlažích průmyslové památky místo „nejmodernějšího kulturního využití těžící z autentického prostředí.“

Bývalý důl Zeche Zollverein o rozloze 100 ha byl v loňském roce (v prosinci 2001 - pozn.překl.) prohlášen Světovým dědictvím UNESCO. OMA byla pověřena urbanistickým návrhem s úkolem zahrnout velké množství aktivit společnosti Entwicklungs-Gesellschaft Zollverein mbH (EGZ), které zesílí historický kontext a znova využije území.
Tento urbanistický projekt navržený společně s Böll & Krabel je jednou ze tří tzv. atraktorů, které vytvoří kulturní a ekonomické centrum Essenu se silným propojením s okolní krajinou. Program o rozloze 12000 m²  spojující v sobě návštěvnické centrum, Ruhrmuseum a Metaform bude umístěn v nejimpozantnější stavbě v areálu: bývalé továrně na třídění uhlí (Kohlenwäsche). Nový program bude do stavby přidán bez odstranění stávajících strojů, které dominují celé stavbě a poukazují na dřívější využití.
Díky pečlivé analýze a strategickému rozvoji velmi složité stavby byly úřady úspěšné v spojování zdánlivě protichůdných zájmů. Výsledkem je průmyslová památka, která v sobě spojuje moderní využití s historickými souvislostmi.
OMA
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 10.12.09
Návštěvnost: 62759 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.