Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Vertikální ryby - kritika architektury
Kritik rozliší světlo a tmu, pravdu a lež, cenné od bezcenného.

Vertikální
ryby
vpluly
z nevědomí
do vědomí
aby přivítaly
novou dobu, nový věk.
Spodní proudy,
energie,
touhy,
světla,
obecnosti,
fenomény,
vstupují mezi nás,
jakoby tu byly odedávna


 Je to povodeň?

 

Když jsem se letos na jaře ucházel o doktorandské studium na dějinách umění na filozofické fakultě s prací na téma přirozený svět jako architektonický problém, můj potenciální školitel profesor Švácha mi psal, že by mi nejradši rozlišování architektury na zdravou a nezdravou zakázal. Pak mne na školu nevzali a já pochopil, že dveře oficiální kritiky jsou zavřené. Došlo mi, proč mne po letech psaní sloupků do Lidových novin už nechtěli, proč mi Osamu Okamura v Eře neopublikoval kritickou část recenze nové budovy fakulty architektury, proč mne Adam Gebrian nepřijal mezi tisíce svých přátel na FB, proč nemám recenze v Bulletinu ČKA, nebo proč si mne Jan Šépka vyřadil z přátel, když jsem kritizoval jeho obednění Samsonovy kašny. S populismem a s odporem ke kritice se lze setkat na každém kroku.

Absence kritiky architektury u nás není nic nového, v podstatě lze říci, že její oficiální existence skončila s koncem československého obrození okupací Sudet v roce 1939 a od té doby žije ve skrytosti v podzemí a jen čas od času na chvíli zazáří do tmy kolektivního nevědomí. Většinu času se zdá, jakoby svět architektury byl zcela nepojmenovaný, bez reflexe a bez řádu. Až na známé sváteční okamžiky významných architektur jako Tančícího domu nebo nerealizované Národní knihovny vládne u nás klid jak na hřbitově. Kde nic není ani smrt nebere. Připadám si jak poslední věrozvěst na útesu a jako maják svítící do noci na moře. Možná někde v utajení skrytě sepisují kritici své analýzy architektonické produkce, já o nich ale nevím!

Ale nechme na hlavě. Mám tisíce čtenářů v Revue Beau! a na svém blogu a jsem zván na besedy neziskovek a občanských iniciativ řešících nekončící peripetie příprav Metropolitního plánu Prahy. Jsem stavovský soudce zvolený členy Komory a sedím ve správní radě Společnosti Petra Parléře. Tak proč si stěžovat, stále prokazatelně existují tisíce lidí, které zajímá harmonie architektury, její krása a zdravá přirozenost a kterým není jedno v čem žijí. Aktivisté mají po letech debat už z valné části jasno, jak vypadá zdravé a přátelské město, tj. decentralizované město krátkých vzdáleností.

Po rozbřesku se ukáže, zda jsem respektovaný znalec architektury a urbanismu a zda léta nepojmenovávaná česká architektura utone v moři jako Dome Home na Floridě, či naopak vstane jak Fénix z popela.


...


Architekturu čeká coming out. 

26.11.16 15:00
Návštěvnost: 2057 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pletu se, že dveře kritiky jsou u nás zavřené? Tomáš Vích 22.12.16 18:27
diagnoza tvuj strazny andel 22.12.16 21:14
Z obecného do osobního a zpět Tomáš Vích 22.12.16 21:35
spojení........... Praha 27.12.16 09:19
Pf 2017 Tomáš Vích 27.12.16 10:27
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.