Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Rozhledna Kelčský Javorník
Soutěžní návrh


Autoři                       
Peter Balhar, Tomáš Vích, květen 2012

Základní data
celková výška                  27  m
výška vyhlídky                 20  m
zastavěná plocha            65  m²
obestavěný prostor     1155  m³
celková cena stavby    4 mil. Kč.

Architektura
Navrhovaná podoba turistické rozhledny vychází z dřevěné architektury Valašska a obecně navazuje na karpatskou stavební tradici dřevěných kostelů a zvonic, kterou neortodoxně obohacuje o současné biotektonické tvary inspirované přírodou. Stavba rozhledny by měla v nejlepším slova smyslu reprezentovat řemeslný um a místní stavební kulturu. Věž charakterizuje pět postupně vzhůru gradujících bání umocňujících prostorové zážitky při pohledu z vně i ze vnitřku stavby při jejich postupném procházení po dubovém spirálovitém schodišti na zastřešenou vyhlídku.

Konstrukce
27m vysoká věž je šestiboké vzhůru se zbíhající tesařsky vázané štenýřové konstrukce o základové hraně 5m, na kterou je zavěšeno pět bání krytých bedněním a šindelem. Prosvětlující průhledy mezi báněmi jsou vyplněny trojbokým mřížovým z dřevěného hranolu. Dřevěná konstrukce stavby stojí na základovém šestibokém prstenci z místního pískovce a betonu, který sahá v nejvyšším místě do úrovně +2,4m. Vnitřní prostor věže je opatřen světle šedým lazurním nátěrem. Ručně štípané modřínové šindele jsou ponechány přirozenému stárnutí umožňujícímu jejich typické šedostříbrné probarvení. Věží prochází spirálovité schodiště s dubovými stupni a plným palubkovým bedněním zábradlí. Podlahy v patře a na vyhlídce jsou masivní prkenné dubové.

Dispozice
V přízemí u paty věže je vytvořeno stinné místo pro poutníky o celkové zastřešené vydlážděné ploše 65m², odkud po spirálovitém 1,2m širokém schodišti lze přes odpočívadlo na kótě +9,80m  vystoupat skrze tři báně na zastřešenou vyhlídku ve výšce +20,0m. Pro návrh bylo počítáno, že stávající lesní porost vrchu Kelčského Javorníku o výšce cca 8m postupem doby povyroste, ne však výše, než uvažovaných 20m. V případě námi nepředpokládaného vyššího stromoví by bylo nutno úměrně geometricky celkově zvětšit rozměry rozhledny, což není z konstrukčních důvodů nijak vyloučeno.

Cenová kalkulace
Dokud nebude vypracována prováděcí dokumentace s přesnými specifikacemi profilů dřeva lze celkovou cenu stavby odhadnout především na základě jednotkové ceny za m³ stavby. Jedná se o tradiční tesařsky vázanou krovovou konstrukci s požadavkem na špičkové řemeslné zpracování. Konstrukce stojící na kameno-betonovém základě je chráněna požárním nátěrem, krytina z modřínového šindele na bednění, dubové schodiště, podlahy vyhlídek jsou z masivních dubových prken. Podlahu přízemí tvoří pískovcové desky. Stavba není napojena na inženýrské sítě, není zateplena, nemá technické vybavení. Staveniště je dostupné po místní komunikaci. Z těchto předpokladů vychází jednotková cena 3.500,- Kč/m³ obestavěného prostoru a celková cena stavby cca 4 miliony Kč.
Oceněné projekty
www.cka.cc/souteze/vysledky/rozhledna-kelcsky-javornik
 

25.05.12 06:55
Návštěvnost: 14038 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Rozhledna Kelčský Javorní JL 28.05.12 12:40
příliš romantická Vích 28.05.12 14:22
líbí Honza 13.06.12 07:29
díky, Vích 13.06.12 13:45
pečárka Vích 14.06.12 09:14
houby Honza 20.06.12 22:45
houby Vích 21.06.12 13:02
Osvezujici zampion, T. Fiala 10.07.12 17:52
Díky! Vích 10.07.12 21:31
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.