Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Paradigmata architektury
Dnešní česká hodnotová konstelace

Architekturu můžeme hodnotit z mnoha různých úhlů pohledu. Metodicky systematicky je zajímavé ji hodnotit dle paradigmat, exkluzivních postojů, formálních vzorců, které definují standardy a jsou mentálními pilíři architektonické „řeči“, pomocí které pak o ní mluvíme. V našem českém prostředí, jak jej znám, se domnívám, že jsou dnes tyto paradigmatické špičky čtyři, jako čtyři nohy od stolu: je to noha morální architektury Aleny Šrámkové, noha hitech architektury v podání Jana Kaplického, noha svobodné architektury Vlada Miluniće a od nedávna i noha kontextuální architektury Ladislava Lábuse.

Hledejme dál, jsou zde další takto zřetelně charakteristické a zaostřeně specifické přístupy? Jsou Emil Přikryl, Martin Rajniš, Josef Pleskot, Ivan Kroupa, Zdeněk Fránek, doplňte každý koho máte za architektonickou autoritu, takto zřetelně jasní a srozumitelní? Jejich díla jsou esteticky a řemeslně zvládnutá na vynikající úrovni, ale ideové sdělení není jednoznačné, míra názorového rozostření, množství inspiračních zdrojů a jejich různorodost jsou větší než malé. Nechci tím rozhodně jakkoli shazovat jejich úsilí a schopnosti, ale naopak směřuji k vypíchnutí těch několika málo nosných charakterů, kterým my všichni sedíme na ramenou, na jejichž stole hrajeme své hry. Tito „duchové doby“ mezi sebou soupeří, jsou k sobě v distančním vztahu; na druhou stranu, kdyby svého konkurenta s jiným názorem neměli, jejich pozice by nebyla tak výsostně definovaná. Vlastně zde můžeme hovořit o boji protikladů, které se vzájemně přitahují a vytvářejí jedinečnou konstelaci souhvězdí. Díky takto se zrcadlícímu obrazu dnešního světa to vypadá, že doba, ve které se dnes nacházíme, stojí bez zbytečných personifikací na hodnotách morálky, techniky, svobody a kontextů.


Je to naše dnešní konstelace a za pár let s příchodem nových generací lze očekávat, že zde vykvetou souhvězdí z nových autorit, respektive mám na mysli dost možná i z nových nosných hodnot. 

17.01.12 18:40
Návštěvnost: 7285 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
5. PILÍŘ ? Jan Brejcha 18.01.12 09:29
Co když? ? 18.01.12 10:01
re 5. PILÍŘ ? Vích 18.01.12 10:23
New Age ? 18.01.12 10:50
re New Age Vích 18.01.12 11:38
New Age ? 18.01.12 13:20
To už tu bylo tolikrát. Vích 18.01.12 13:36
Pěkné pořekadlo ? 18.01.12 14:10
Jak bude? Vích 18.01.12 14:31
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.