Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Biocentrismus
Novoroční zamyšlení nad budoucností


Od útlého mládí, kdy jsem dostal první knihu Tisíciletý vývoj architektury od autorů Staňková/Pechar a pak další a další od Pijoana, Haase, Benešové, Šváchy, Framptona, Gombricha … mne fascinuje propojenost, kterou lze vysledovat mezi dějinami lidstva a architekturou. Nejsem historikem a na architektuře  mne vždy zajímala především její umělecká stránka. To, co říká, jak se tváří, koho reprezentuje, jaké vizualizuje ideály, v čem spatřuje krásu, jak konstruuje svět - jakou razí politiku. Dokonce to vedlo až tak daleko, že jsem na to téma před lety v Lidových novinách psal stručného průvodce poválečnou architekturou. Byla to jedinečná zkušenost na formátu novinového sloupku charakterizovat vize a tendence jednotlivých krátkých časových úseků a jejich dramatické přerody s nástupem nových, jak jinak než revoltujících generací. Už si přesně nepamatuji, zda to bylo v rámci školní výuky či při některé z kavárenských debat, ale někdo přišel s pozoruhodným tvrzením, že vize architektury o deset až dvacet let předchází politiku. A divadlo, literatura a hudba, že předcházejí výtvarnému umění, které zas předchází filozofii a architektuře. Z hlediska této logiky můžeme tvrdit, že dnešní umělecký kvas je kamením, ze kterého za několik dekád bude postavena nová politická reprezentace státu. Je vzrušující, že to, o čem dnes bardi píší básně, by nás mohlo za třicet čtyřicet let potkat, že dnešní nepřetržitý proud více či méně naformulovaných vizí je naší budoucí realitou. Karel Gott by to asi nazval spiknutím iluminátů.
Jedno je však jisté. Paneláky a brutalismus 50. a 60. let předcházely nudě socialistické normalizace a studené válce.
Osvobozené postmoderní tance, míchání všeho se vším a pouťové fanfarónství za politické normalizace přispěly k pádu berlínské zdi, ale možná také k vzniku opoziční smlouvy, tunelování bank a států a prosazování se sebestředných politických lídrů typu Paroubka či Klause.
Co předznamenala racionálně logická, úsporně minimalistická, ale často schématická a předimenzovaná Nová moderna 90. a 00. let se svými obrovskými nákupními a administrativními zónami či obytnými satelity na předměstích? Možná právě ona inspirovala dnešní politiky k racionalizaci státních výdajů, úsporným opatřením, ale také necitlivým plošným škrtům v oblasti sociální péče, školství, zdravotnictví, policie, výzkumu, o kultuře ani nemluvě.
Krize, hroucení sociálních jistot, bezpečnosti a vzájemnosti ve společnosti, ale i ozónová díra jsou zároveň naštěstí také živnou půdou pro vznik humanitárních sítí, ekologických organizací, aktivit spojených se záchranou kulturního dědictví. Lze cítit, jak roste globální vědomí kladoucí důraz na trvale udržitelný a především zdravý život na zdravém světě. O čem dříve zpívali bardi Nového věku jako Tracy Chapman, Bob Geldof nebo U2,  to dnes promýšlejí nové biocentricky orientované generace umělců, filozofů, architektů, politických aktivistů a příštích prezidentů.

A o čem že zpívají dnešní bardi? O magii, o kráse?

 

foto: Earthship Homes, Taos, New Mexico, Michael Reynolds, 2005
autor: cwryder
 

Earthship Homes, Taos, New Mexico, Michael Reynolds, 2005
Earthship Homes, Taos, New Mexico, Michael Reynolds, 2005Autor: cwryder
 
01.01.11 01:00
Návštěvnost: 7264 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Biocentrismus gallina-scripsit 11.01.11 09:11
Re Vích 11.01.11 14:19
Krasověk Vích 22.04.11 09:31
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.