Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Petice za Letnou a zdravou Prahu
Za veřejnou diskuzi a urbanistickou soutěž na podobu Letné
Komentáře
Podpisové archy Na Výletné Tomáš Vích 06.11.10 17:19
Ode dneška jsou podpisové archy i na baru restaurace Na Výletné u kurtů na Letné.
Díky, gallina-scripsit 07.11.10 13:53
zase prudit přímo v pekle? Bohužel jediná cesta. Hádat se unavený po práci s úřadem, který je silný díky daním, které z Vaší předchozí práce vysál. Teď to podepíšu. Když to nepomůže, přijdu. HOWGH.
re prudit přímo v pekle Vích 07.11.10 16:30
Oni i na Útvaru vědí, že to, co tam momentálně vzniká, není zcela OK. Jen ta betonová bestie si dělá trochu co chce. Jaksi se vymkla z kontroly, jestli tedy pod ní někdy byla. Pokud to území nebude urbanisticky zaregulované, tak moc není čím se bránit. Momentálně je dle Metrostavu základová deska garáží, je nejvyšší čas to zastavit.
nesouhlasím s peticí, jak je napsaná Petr 15.11.10 11:12
Pryč s betonovými bestiemi a také pryč s Kaplického zeleným chrchlem.
re nesouhlasím s peticí, jak je napsaná Vích 15.11.10 19:47
Petře, prosím buďte konkrétnější, co Vám na petici vadí? Cílem petice je otevřít debatu a všechny možné i nemožné varianty vývoje, aby se zviditelnily a po zralé úvaze vyhodnotily, co do reálnosti a přínosu městu.. Pokud vím, tak u nás doposud takto široce pojatá diskuze ještě nebyla, vždy je dle složení porot a pozvaných odborníků předvídatelný výsledek. Nebo se soutěž rozostří protichůdným zadáním, jako třeba ta na Strahov, kdy se paralelně řešila olympijská a komerčně obytná verze, přitom kýžený výsledek by měl zahrnovat jak mezinárodní sportoviště tak studentské městečko a rekreační plochy, což vlastně zadání jako tzv. "neekonomické" vylučovalo.
Zdravá Praha - absurdní slovní spojení Vlastík 16.11.10 12:49
a jistě i mnohem, mnohem širší problematika. Proces ozdravování bych začal decentralizací státní správy. Pak bych se např. zamýšlel nad tím, zda nemá být letiště kus dál za městem atd. Možná tomu v Praze nebudete věřit, ale v Čr jsou i jiná menší a příjemnější mí(ě)sta pro život . Proč má být téměř vše nahuštěno v jednom centru ?!?!?!
Decentralizace, letiště Vích 17.11.10 20:55
Letiště stěhovat? Určitě bych ale se zamyslel jestli plánovaná nová ranvej by neměla být raději až u Českých Budějovic, to souhlas.
Decentralizace, letiště Vlastík 18.11.10 21:00
U Budějic asi ne, ale co třeba 2. ranvej někde u Kolína nebo Nymburka (Milovice). V okolí jsou dvě velké automobilky, dálnice, žel. koridor s Pendolinem a nedaleko další větší města - Hradec, Pardubice, Kolín, Ml. Boleslav, Liberec, Jihlava a ani Brno není nejdál.
Decentralizace, letiště Vích 18.11.10 23:11
No ano, to je taky zajímavá lokalita, posílení krajů je všestranně zdravé a trvale udržitelné.
panu Víchovi Petr 19.11.10 09:01
Vážený pane Víchu, jeden z důvodů pro které nesouhlasím se zněním petice je že požadujete, "aby Město nebránilo participaci obyvatel na svém budoucím rozvoji a naopak samo iniciovalo prostřednictvím svých orgánů co nejširší a nejotevřenější výměnu laických a odborných názorů a postojů ke svým aktuálním problémům". Máte požadovat aby architekti a ten jejich pseudocechovní spolek zvaný komora nebránil názorům občanů na na betonové hrůzy a zelené chrchly a hlavně aby je respektoval. Architekura není pro pár samovyvolených nabobů z Komory ale pro širokou veřejnost, která si povětšinou nepřeje chodit městem podél architektonických počinů různých Šépků, Jiřičných, Kynčlů, Boráků a Prágrů.... a také nechtějí chodit podél obludných černých kostek, zelených chrchlů, středoevropských betonových fór, pakulů, trojpyjů a prošívaných dek.

Petře, Vích 19.11.10 10:53
jestli Vám leží v žaludku architekti a Komora, doporučuji založit petici proti nim :o). Toto je petice za Letnou.
panu Víchovi 2 Petr 19.11.10 11:39
Píši k petice na Letnou - aby v ní bylo zdůrazněno, že třeba brát v potaz hlas občanů. To je vše.
panu Víchovi 2 Petr 19.11.10 11:41
Píši k petice na Letnou - aby v ní bylo zdůrazněno, že třeba brát v potaz hlas občanů. To je vše.
re 2 Vích 24.11.10 00:41
Kritici kritizujte, sympatizanti podpisujte! Málo nás!
Za Novou Prahu Vích 07.01.11 23:05
Je skvělé, že se už i akademici aktivně přidávají k ozdravnému hnutí nás zapálených aktivistů za lepší Prahu, už jsem měl skoro pocit, že se jich to netýká
www.ct24.cz/kultura/111710-architekti-bojuji-za-novou-prahu/
Petice je zpolitizovaná a neřeší problém HK 10.01.11 10:17
s peticí nesouhlasím, protože o rozvoji města by měli rozhodovat odborníci, ideálně střetem názorů v soutěži. bohužel je situace taková, že úplatnými politiky a úředníky vrtí lobbisté stavebních firem, kteří nemají rádi architekty resp mají rádi špatné nenáročné architekty, kteří jim apolitikům umí vyjít vstříc.

tedy stačila by petice za dodržování stávajících pravidel a vylepšení systému. měla by být apolitická a to tato petice není.

laičtí občané na architektuře participují víc než by měli a je to smutný pohled kolem na nevkusné hloupé zbastlené ronovace, dostavby a přístavby a komické pokusy o ktreativitu nebo romantismus.
re Petice je zpolitizovaná a neřeší problém Vích 10.01.11 11:51
Když si Hano přečtete tu petici pečlivě, tak jistě zjistíte, že její gró spočívá právě ve vypsání soutěže na Letnou.
Zpolitizovaná - je to k zamyšlení, co je a co není politika. Je politika defraudovat státní peníze, je politika rozprodávat obecní pozemky, je politika vytěsňovat veřejnost z rozhodování města, je politika budování zón administrativy, obchodu, bydlení a to vše spojovat dálnicemi a tunely?
Nebo je politika důsledně dohlížet na investice, vytvářet v dialogu s obyvateli koncenzuální regulační plány rozvoje měst a obcí, budovat polyfunkční a vyvážená pěší sídla?
Petice je v tomto ohledu jistě politická, ale politická v tom kladném slova smyslu, ne v tom pejorativním, kdy politika = "krást a lhát". Problém začne petice řešit až se lidi probudí k nějaké aktivitě a iniciativě, jako třeba k té Za Novou Prahu, v tom je naděje na lepší příští.
Link na ZNP Vích 10.01.11 12:01
Aby bylo jasné o čem je řeč, link na Za Novou Prahu:
www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=9569
www.facebook.com/#!/pages/Za-Novou-Prahu/187901697888904
ad HK 10.01.11 10:17 občan 11.01.11 07:35
HK píšete: "je to smutný pohled kolem na nevkusné hloupé zbastlené ronovace, dostavby a přístavby a komické pokusy o ktreativitu nebo romantismus" Kdopak to asi projektoval? Že by nějací autorizovaní architekti?
Nebo ti zpropadení "laičtí občané"? Už by je měli zrušit, jenom kafrají těm "opravdovým náročným architektům" do jejich úžasných avantgardních počinů!!!
Občanovi HK 11.01.11 10:10
Bohužel, občané v drtivé většině devastují. Podívejte se na stránkách realitek na fotky bytů třeba v činžácích z 19.století - občané původní dveře, okna a podlahy zničili (v lepším případě potáhli tapetami nebo jutou, linoleem, takže se dají zachránit) a nahradili novými praktickými a moderními. Paradoxně si svým kutilstvím výrazně snížili hodnotu bytu.
Všimněte si třeba jen plotů u rodinných domků - jeden zlikviduje původní plot a podle přemka podlahy vytvoří "úžasný" nový zálesácký z nehoblovaných prken. jeho soused je ještě kreativnější "architekt" a udělá si plot z pražců... jinej soused je moderní a vystaví si místo plotu ohradu z "moderních" tvárnic... a původní charakter ulice je v háji.
podívejte na vesnice jak si vesničani dobrovolně zničili původní krásná vesnická stavení.
renovuje jen menšina, mezi nimi hlavně ti otravní architekti.
Okolí měst občané zanesli tragikomickými šmoulími domky, které jim navrhli stavaři. Když architekti tento typ výstavby kritizovali, byli osočováni.....
Prostě těch 40 let, kdy byli architekti považováni za buržoazní přežitek, zdevastovalo s kultivovaným prostředím i estetické cítění. Občané se neorientují, ovlivňováni pokleslou reklamou výrobců stavebnin. Tápající občané od současné architektury požadují něco barevného, tvarově "nápaditého", ohromují je buranské stavby v dubaji....
Většina se většinou mýlí.
>> HK ...buranské stavby v Dubaji.... gallina-scripsit 11.01.11 10:37
...vyprojektované dubajskými kutily.
Jaro, léto, podzim, zima. Čí je to vina? (Bondy)
vyvolené HK občan 11.01.11 12:59
Ale ale, činžáky z devatenáctého stoletínám tady vychvaluje náročná architektka. Vždyť je to jen přezdobená cukrářská architektonická bída. Ornament je zločin, napsal jeden vyvolený takyarchitekt.
Zato krabice od bot, to je ono. Nebo betonový brutáč, nejlépe s okénky jako střílny od bunkru.
Kdepak ta tápající většina, vyvolení snobové architektoničtí to vědí nejlépe!!!!!
Koukám, že Vích 11.01.11 14:08
frustrace občanů i architektů je značná. Myslím, že je třeba ale najít viníka, tím paradoxně není ani občan ani architekt, ale nezájem zodpovědných politiků o ně, jak hezky ukazuje blokování soutěže na Letnou, abych připomněl téma a nedošlo tu ke krvavé sebevražedné přestřelce.
viníkem jsou paradoxně architekti Eva 11.01.11 16:02
To je ta veřejná diskuze po které voláte pane Víchu.
Občané říkají: "dost bylo zmanipulovaných architektonických soutěží, jejichž výsledkem byl zelený chrchel nebo černá kostka". Partičky vyvolených autorizovaných náročných pseudoarchitektů si v nich přihrávají kšeftíky a běsní když se lidem ty vybrané hrůzy nelíbí.
Evo, Vích 11.01.11 21:21
je to ta neobvyklost veřejných diskuzí, občan má právo si myslet, kam ho srdce táhne, a teprve veřejným protřesením výsledků soutěží se ty výsledky stávají konsensuálními, nejen v rámci poroty, ale obecně, soutěž sama o sobě je jen poločas na cestě k realizaci. Buď přistoupíme na plnou demokracii a musíme se s tímto smířit, nebo budeme provozovat tzv. řízenou demokracii a budeme na úrovni Ruska či Kazachstánu.
občané Eva 12.01.11 13:47
Takže připouštíte, pane Víchu, že když se občanům v architektonické soutěži zvítězivší hrůza pranic nelíbí a odmítají ji, tak se něco takového nemá stavět? Jako příklad dávám prapodivnou soustavu betonových bunkrů uprostřed městské památkové rezervace v Olomouci, která se nazývá Střeoevropské fórum a o které ve veřejné anketě prohlásilo přes dva tisíce občanů, že je obludná.
re občané Vích 12.01.11 14:23
Ano, přesně to myslím, že když porota vybere dle svého nejlepšího vědomí projekt, který není pro veřejnost přijatelný, je třeba proces opakovat. Ani nemůže politik pod tlakem občanů sám vybrat něco jiného a "lepšího" bez odborného konsilia, jak se to bohužel také občas děje. Demokracie je v tom složitá, ale díky tomu také bezpečná. Samozřejmě by bylo super, kdyby občané byli schopni svůj odpor odargumentovat podrobněji než slovy "obludná hrůza", ale při absenci základního vzdělání v architektuře se za to na ně nemůžeme zlobit. Schopnost obhájit nový projekt se tím významně snižuje.
re Vích Eva 12.01.11 15:27
No vidíte, pane Víchu, a proč tedy ty hysterické reakce fanatických obdivovatelů Jeníčka, když veřejnost jeho ohavný výtvor ze zmanipulované soutěže odmítla?
Jak chcete zajistit, aby se názor veřejnosti bral v potaz? Viz. třeba v Plzni ty vodovodní trubky prohlášené za kašny (šibenice, Kalašnikov, cepák= zemědělský stroj na sečení trávy). Nikdo je tam nechce a přece jsou vynášeny různými pseudoumělci do nebes.
Evo, Vích 12.01.11 15:42
pozor abych Vás neoznačil za pseudoobčana! Základ je nehysterická, věcná diskuze, respekt k protinázoru, nepřekrucování skutečností. Knihovnu neodmítla veřejnost, ale politická reprezentace. Pamatuji si demonstraci za Blob, ale pokud vím, tak žádná demonstrace ani petice proti němu nebyla. Petice proti kašnám v Plzni, pokud vím, taky nevznikla. V Olomouci je ta situace odlišná a taky je tam realizace SEFO stále na mrtvém bodě.
Evo HK 12.01.11 17:05
Evo, jste si jako laik jistá, že se v hodnocení architektury nemýlíte?
ad HK Eva 13.01.11 07:38
Jste si jistá, HK, že se "nároční autorizovaní architekti" nemýlí a že na architektuře participují víc než by měli ?
Evo HK 13.01.11 08:23
Otázka byla položena vám. Ale odpovím, přestože formulaci úplně nerozumím. Tedy: Stejně jako mám větší důvěru k lékaři než k léčiteli, tak mám větší důvěru k architektovi než k laikovi. Ne bezvýhradně, i mezi architekty jsou nešikové, stejně jako v jakékoli jiné profesi.

Teď vy: Jste si jistá, že se v hodnocení architektury nemýlíte?
Sledujete zahraniční architekturu? Čtete recenze? Čtete literaturu o architektuře?
mimochodem HK 13.01.11 08:26
nejsem architekt.
ad HK Eva 13.01.11 17:22
Ale ano, paní HK, u takových architektů jako Filippo Brunelleschi, Jan Santini Aichel , Petr Parléř, Josef Zítek, Josip Plečnik se v hodnocení jejich architektury nemýlím.
Animozita Vích 13.01.11 18:31
mezi modernisty a tradicionalisty je známá, vždyť už Loos ji textem Ornament a zločin tak předprogramoval. Zajímavé je, že v interiéru Mullerovy vily se k tradici v klidu vrací a nic jí to nebere na kráse, naopak. Nároční autorizovaní zejména hájí své strategie, které jsou mnohé a různorodé, a to je dobře (když tomu tak je). Mně se osvědčilo každý dům poměřovat lidskou mírou a společenskými souvislostmi, tím se dá snadno předejít grandiózním excesům ničícím životní prostředí a lokální kulturu, která by si ale zároveň měla zachovávat pestrost a plasticitu.
Evo HK 14.01.11 10:09
Plecnika vyštvali z Vídně konzervativní kritici. Kdyby tehdy existoval archiweb, možná i já nebo vy, bychom mu dávaly co proto. Hodnocení současnosti není jednoduché, a jak z historie víme je jen málo lidí, kteří se dokáží odpoutat od všech ruchů a rozpoznat kvalitu.
Nezlobte se, ale ptám se znovu a pro jistotu přesněji: Jste si jistá, že se v hodnocení SOUČASNÉ architektury nemýlíte?

Loosův provokativní a efektní blábol o ornamentu je už otravný. A že s ním argumentuje profík se mi ani nechce věřit. Pochybuji, že by tato věta měla vliv na používání dekoru. Příčiny byly hlubší, ve vývoji společnosti. A především jsem si jista, že architektura nestojí na dekoru.
Loos Vích 14.01.11 13:00
Otravný blábol rozhodně ne, je to historické odstartování purismu a následných oprošťovacích tendencí. Zároveň je tento text ukázkou, že tendence přicházejí a odcházejí, aby přišly další neméně podnětné. Architektura stojí na sensualite, které tehdy ornament bránil v očistě, dnes už to ale pro změnu neplatí.
obchodníci s domy Nika 10.03.11 16:27
Trochu/hodně mě mrzí, že dochází k paušalizování architektury - tzn. celá nově vznikající stavební produkce města se hodí na hlavu těm "náročným autorizovaným architektům" (nevím přesně, co se tímto termínem vlastně myslí, ale tuším, že má podtón odsuzovací).
Přitom pozice architektů je v dnešní době v mnohém svízelná. Osidla developerských požíračů měst jsou právě v tom, že svými megalomanskými plány již ze svého na zisk orientovaného jednostraného pohledu vylučují jakékoliv bohulibé strategie budování města. Jejich pohled na věc je POUZE obchodní. A tak těží a válcují. Architekt či stavební inženýr (oba mohou po autorizaci realizovat stavby) již pouze plní kvóty excelových tabulek a nemůže v konečném důsledku příliš do projektu zasahovat. Plní zadání. "Svého" developera těžko převychová a průšvihy může pouze minimalizovat. Dobré projekty dobrých architektů jsou v mnohém odolné, ale ani ony nesnesou vše.
V ohledu kontroly/zásahu/dohledu by mělo nejvíce zatahat za páky právě MĚSTO (reprezentovné odborníky státní správy) - ale bohužel ono samo neví za jaké páky tahat. Je tak trochu ztracené - jediný arch./urb. dokument, kterým se řídí, je územní plán, event. územní podklady, analýzy apod. ÚP je však v mnoha ohledech zkostnatělým, neflexibilním a neaktuálním dokumentem, který dostatečně rychle nereaguje na změny v území. Mimoto chybí dialogy developera/města s občany (ještě než projekt započne). V podstatě ty kroky jsou následovné: zájem investora / odklepnutí městem (z důvodu souladu s ÚPD)/ realizace stavby / nespokojenost očanů - a to mnohdy i architektů ! ! !. To, že z dlouhodobějšího hlediska jde v mnoha případech o nenapravitelné zásahy do území, o tom žádná.
Ale skutečně se mi nelíbí, že tím pádem se veškerá zodpovědnost za podobu prostředí měst háže na triko architektům. Jak jsme k tomu přišli?!
re obchodníci s domy Vích 10.03.11 18:37
Ano, pěkně shrnuto, problém je, že město a developer v dnešní době jsou díky propojenosti Magistrátu s "podnikateli" téměř jedna firma, kde společenský zisk je daleko za tím soukromo firemním.
LETNÁ SOBĚ Vích 24.04.11 18:05
V březnu letošního roku vznikla iniciativa Letná sobě, http://letnasobe.cz/ , která si klade za úkol diskutovat aktuální problémy nejen Letenské pláně, ale celé Letné. Právě běží Petice proti výstavbě Galerie Stromovka, která má už více jak 4400 signatářů. - Věřím, že naše Petice za Letnou a zdravou Prahu podpořená řadou významných osobností, sdružení a organizací byla jednou z iniciačních sil, které toto dnes již široké letenské občanské hnutí podnítilo a za to jim patří velký dík.
LETNÉ SOBĚ přeji hodně zdaru do konstruktivních diskuzí s občany, politiky a odborníky na zdravé a krásné město.
...Zdravím!... šakal 04.05.11 14:02
...Jakpak to vypadá s tou peticí? Už je dost podpisů v papírové podobě?
Petice byla ke dni 24. 4. 2011 ukončena. Vích 08.05.11 10:16
Petice byla ke dni 24. 4. 2011 ukončena. Ještě čekáme, než se sejdou podpisové archy, podpisů není žádné efektní množství, je ve stovkách, ale co je důležité, petice výrazně pomohla probudit lidi a informovat média, což je pro Letnou dost zásadní.

Díky všem signatářům a sympatizantům! I díky Vám se povedlo nastartovat současně probíhající veřejnou debatu o budoucnosti Letné.

Vaši podporu Letné můžete v případě vašeho neutuchajícího zájmu o zdravý rozvoj čtvrti projevit iniciativě LETNÁ SOBĚ!
...No,... šakal 09.05.11 14:45
...já jen, jestli to stačí vůbec alespoň na to, aby se tím muselo zabývat zastupitelstvo? Ikdyž... zabývat... zabývat... To může vypadat taky takhle:

- Zrekapitulujme si program dnešního zasedání...
- Pane předsedající, máme tu ještě nějakou petici k Letné.
- Ááá, tak to dejte do "různého" a podíváme se na to na konci...
- ...A na závěr by chtěl, cože...? Á-ha, prý je tu ještě ta stížnost občanů; tak to přečtěte...
- Já myslím, že bychom měli celý problém sledovat. Navrhuji odložit to citlivé téma na čas po podzimních senátních volbách. Ať nám dá pan zpravodaj následně vědět, jak se to vyvíjí.
- Dejte, prosím, do zápisu, že jsme se tím zabývali a upozorňuji, abyste při odchodu nezapomněli podepsat prezenci...
No přesně Vích 09.05.11 19:37
takhle nějak si to představuji... Ono u těchto aktivit nejde ani tak o konkrétní počty papírových podpisů, ale o zainteresování obyvatel, aby o to téma začali mít zájem a udělali si vlastní názor co si přejí a co ne a při volbách se uměli rozhodnout. Petice proti výstavbě Galerie Stromovka už má přes 5700, to už je jiný kafe:
http://letnasobe.cz/petice-proti-vystavbe-galerie-stromovka/
s naší "Zdravou Letnou" to sice přímo nesouvisí, ale jako vedlejší efekt mě to přijde dobrý.
...Hm, vida!... šakal 10.05.11 06:15
...Tak to mě těší moc. Díky! (7:- ))
Letenské moře Tomáš Vích 15.03.17 16:22
"Důrazně protestujeme proti probíhajícím zavádějícím a nevratným úpravám a plíživé zástavbě Letné pod vedením Magistrátu hl. m. Prahy, radnice Městské části Prahy 7 a Útvaru rozvoje města. Věříme, že návrší Letné nad historickým centrem Prahy si zachová svou jedinečnou vzdušnost a volnost." petice rok 2010. V roce 2007 ÚRM sliboval ideovou soutěž na Letnou, to byly časy! Měl jsem tehdy vizi, tam navrhnout Letenské moře, při úklidu počítače mne kresby z těch let dojaly, slza ukápla, tak je najdete ode dneška v galerii u textu petice, třeba to nastupující generaci bude inspirovat ke zdravému rozvoji Letné a Prahy. Čas letí a život je tak krátký.


Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Kontrolní kód
Kontrolní kód
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.