Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
S architektem na schodech a o schodech - Ing. arch. Aleš Student

Povídání o zkušenostech architektů nad touto problematikou
První rozhovor na dálku jsme udělali s arch. Alešem Studentem,
vysokoškolským pedagogem a průvodcem pořadu Bydlení je hra.
Protože jsme na několika dílech spolupracovali, došlo i na tykání.

...................................................

Ing. arch. Aleš Student
Studoval obor architektury na FS VUT v Brně. Od roku 2002 působí na Fakultě stavební VŠB - Technické univerzity Ostrava jako vedoucí oddělení architektury.
Dlouhá léta působí jako průvodce populárního pořadu Bydlení je hra.

.................................................

BE : Zdravím Tě Aleši, můžeš nám prosím definovat schodiště?
Jaký význam mu přikládáš ve svých projektech, co funkčnost vs. design a podobně?

AS : Začnu obecně : je to komunikace a stavební konstrukce spojující minimálně dvě různé výškové úrovně stavby. S trochou nadsázky : je to v dnešních strohých, někdy i nudných stavbách v podstatě jediný výrazně dynamický prvek. Poučeně : je to stavební konstrukce, která nás nutí docela pohodově sportovat, i když nechceme a tím pádem nám prodlužuje život. Paradoxem je, že čím jsme starší, tím naše sportovní výkony na schodištích jsou větší (alespoň u mne díky všehozapomínání).Neumím definovat význam schodiště v mých projektech obecně, protože se projekt od projektu liší. Ale vždy se snažím, aby schodiště bylo rozumně pohodlné, krásné a jasně v prostoru definované.

..........................................

BE : V jaké fázi projektu Ty sám plánuješ schodiště do prostoru domu.
Z projektů, které nám přicházejí k nacenění schodiště mám pocit,
že pro schodiště se hledá místo téměř vždy až v poslední fázi.
I v novostavbách bývá pro schodiště málo místa.
Výsledkem pak často bývá nějaký kompromis - strmé schodiště.

AS : Umístění schodiště musí vždy vycházet z logiky řešeného prostoru. Můžu tedy říct, že v podstatě hned při tvorbě stavebního programu a skicování schémat dispozice. Osobně však nemám předsudky ani proti strmým schodištím, jak jsem je poznal například v Anglii nebo Holandsku (námořní tradici prostě nejde odstranit a strmá schodiště zvyšují obratnost a pochopitelně šetří místo a rovněž mohou být krásnými).

............................................

BE : Máš nějaký oblíbený tvar schodiště ?

AS : Ano mám.

................................................

BE : Co rozhoduje o výběru materiálu na Tvých schodištích

AS : Výběr materiálů vycházi většinou z materiálové a konstrukční koncepce celé budovy, ale výrazně u rodinných domků materiály ovlivňují budoucí uživatelé, což je v podstatě správně.

..............................................

BE : Myslíš si, že výuka schodiště na vysokých školách je dostačující?
Myslíš si ,že studenti této problematice rozumí?

AS : Nedokážu posoudit, zda-li výuka o schodištích je na všech stavebních vysokých školách dostatečná, ale předpokládám, že ano. To, že někteří studenti mnohdy schodištím nerozumí, dle mého soudu, je spíše o nich (o studentech), než o výuce. VŠ, dle mne, by neměla suplovat školy střední a spíše by měla být o předávání zkušeností, otevírání dveří ke vědění a o seznamování s novými trendy ve vědě i praxi. Iniciativa už by měla být na studentech.

................................................

BE : Co dělat pro to, aby se výuka o schodištích zlepšila.

AS : Nedokážu odpovědět – viz předchozí odpověď. V každém případě si myslím, že bez zapálených studentů a pedagogů, to nepůjde. Z toho pohledu se mi zdá, že z VŠ vychází příliš mnoho průměrných a nehořících absolventů (nedokážu posoudit však, zda-li je to dobře pro stavařinu.). A na druhé straně spousta pedagogů vede výuku již jen rutinně.

..................................................

BE : V projektech velmi často vidíme jen jakési schéma s odkazem, že si to dodělá dodavatelská firma.

AS : Takový odkaz v projektu nemá co dělat a divím se stavebnímu úřadu, že dle takového projektu stavbu povolí. Již ve stavebním povolení musí být zcela jasné konstrukční a materiálové řešení schodiště, základní statický výpočet a prokázaný soulad se stavebním zákonem a doprovodnými vyhláškami.

...................................................

BE : Stává se Ti při rekonstrukcích, že příjdeš do nějakého prostoru a hned tam vidíš nějaké schodiště ?

AS : Této otázce zrovna moc nerozumím?? Rekonstrukce je spíše o respektu k původnímu konstrukčnímu, dispozičnímu i hmotovému a prostorovému řešení stavby. Při konverzích nebo různých stavebních úpravách, se to stává spíše vyjímečně, protože nejdříve celý upravovaný prostor analyzuju, pak vypracovávám stavební program a v tom okamžiku již viz odpověď 2.

..................................................

BE : Když projektuješ schodiště, myslíš prvně na tvar, materiál, nosnou kostrukci ? Domýšlíš detaily, zábradlí apod.

AS : Obyčejně nedělám projekty schodiště, ale při návrzích staveb pochopitelně koncepčně přemýšlím o tvaru, konstrukci i materiálu a k tomu nedílně patří i detail. Projektantovi předávám zcela jasnou představu, pakliže ovšem již do studie nevstoupí odborník specialista na schodiště (třeba jako Ty), který mé představy poněkud upraví. Nechám si rád poradit, pakliže řešení schodiště je v souladu s celkovou koncepcí návrhu stavby.

.....................................................

BE : Jak býváš spokojen s dodavateli a výrobci schodišť

AS : Na tuto otázku nedovedu fundovaně odpovědět, protože nemám výrazné srovnání mezi běžnými dodavateli staveb a dodavateli pouze schodišť. V každém případě, pakliže budou všichni dodavatelé schodišť fungovat profesionálně a na vysoké řemeslné úrovni, jako Tvá firma, pak budu nadšen

........................................................

BE : Co si myslíš o myšlence stavby domu kolem schodiště. Zastávám názor, že když dopředu vím a mám představu o půdorysném tvaru schodiště,
tak dost snadno můžu domyslet logiku komunikace, znám konstrukční výšku, vím jaký prostor pro schodiště musím vytvořit
a k tomu můžu správně navrhnout ostatní místnosti v podobných proporcích.

AS : S touto myšlenkou se nedokážu ztotožnit. Podle mého přesvědčení každá stavba je určena k nějakému účelu a hlavně tento účel je rozhodující pro návrh stavby, jeho správné dispoziční a konstrukční řešení. Schodiště nemůže být určující pro jakoukoliv stavbu (snad s vyjímkou rozhleden, kde je stěžejní, ale rovněž ne rozhodující částí stavby – samotný výhled je přece jen pro rozhlednu ještě důležitější), ale má být jeho harmonickou součástí. Schodišti může architekt přiřadit, kromě spojovací funkce pochopitelně i funkce další, např. kompoziční nebo estetickou, schodiště může mít i funkci odpočivnou, protože se na něm dá báječně sedět a klábosit s přáteli nebo pozorovat okolí, zvláště když je schodiště součástí veřejného prostoru – např. schodiště před chrámem nebo palácem na náměstí. Ale pořád je jen doplňkovou součástí řešeného prostoru a nikoliv určující a rozhodující.

....................................................

BE : Děkuji Ti za odpovědi a přeji Ti i nadále vše dobré.

břetislav eichler, 05.06.13 05:30
Návštěvnost: 7847 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.