Plavecký areál Češča Vas

Bazen Novo Mesto

Plavecký areál Češča Vas
Spolupráce:Jurij Ličen, Nuša Završnik Šilec, Polona Ruparčič, Sara Ambruš, Eva Tomac, Eva Javornik, Urška Malič, Rasmus Skov, Sara Mežik, Jakob Kajzer, Peter Sovinc, Carlos Cuenca Solana, Goran Djokić
Adresa: Zaloška cesta 20, Novo mesto, Slovinsko
Investor:Novo Mesto
Projekt:2020
Realizace:2023
Užitná plocha:4770 m2
Zastavěná plocha:3500 m2
Plocha pozemku:13370 m2
Náklady:7 000 000 Euro


Krajinná architektura: Krajinaris
Foto: Miran Kambič
Nový plavecký areál Češča Vas se nachází ve sportovním komplexu, jemuž dominuje nedávno zrekonstruovaný velodrom. Usilovali jsme o to, aby se vybudováním nového bazénu místní poměry příliš nezměnily, protože by to do prostoru určeného k rekreaci vneslo neklid a území se ještě více zahltilo stavbami. Návrh nového bazénu proto využívá topografii svažitého terénu. Bazén je usazen co nejníže a nepředstavuje tak žádnou novou dominantu.
Plavecký areál se skládá ze dvou vnitřních bazénů a nezbytného zázemí; ve druhé fázi má ještě přibýt venkovní bazén olympijských rozměrů. Při prostorovém řešení se využilo různé zahloubení, aby se oddělily jednotlivé provozy. Vstupní hala je oddělena od dopravních komunikací. Nejníže položený bazénu je ve stejné výškové úrovni jako nejzápadnější cíp areálu.
Svahy vytěženého pozemku se proměnily na tribuny. Zapuštěním objektu do terénu se současně zmenšuje plocha obvodového pláště, zvyšuje energetická úspornost a snižují provozní náklady. Náklady způsobené vyššími výkopovými pracemi jsou tak bohatě vykompenzovány. Nenápadného vzhledu bylo dosaženo pomocí nízké volně se vznášející střechy, pod níž je zachován volný průhled z bazénů do okolní krajiny. Do střechy byl také umístěn veškerý stavební program, který nevyžadoval přímý kontakt s vodní hladinou.
Programové uspořádání pomohlo zajistit vyšší světlou výšku nad bazénem a nižší výšky u vstupu a v šatnách. Konstrukční řešení střechy umožnilo skrýt svislé nosníky do stěn a umožňuje překlenout velká rozpětí s minimem svislých podpor. Denní světlo přicházející do interiéru po celém obvodu a vytváří tak dojem, jakoby se střecha nad vodní hladinou vznášela, zatímco z interiéru se otevírají panoramatické výhledy do okolní přírody. Vykonzolovaná střecha vytváří před vstupem krytý venkovní prostor.
Výběr materiálů byl velmi jednoduchý a střídmý. Opláštění vznášející se střechy je obloženo neošetřenými dřevěnými prkny, které časem zešednou a ještě více splynou s okolním lesem. Šikmá střecha se zároveň odkazuje na místní venkovské stavby. Tribuny pro venkovní i vnitřní posezení jsou odlité z betonu a disponuje různými povrchovými úpravami.
V interiéru zůstala střešní konstrukce odhalená a byla jednotně natřena teplou žlutou barvou. Přestože bazén nemá žádné pevné obvodové stěny, tak se zde uživatele cítí dostatečně chránění. Rozzářený interiér současně působí jako pozvánka pro kolemjdoucí.
Enota
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Enota