Dům jako dvě stodoly

Dům jako dvě stodoly
Dům se nachází v polském regionu Kujavsko. Návrh využil veškerých příležitostí, které pozemek u jezera nabízel. Architekti za studia Exterio dům hmotově komponovali jako reminiscenci na dvě tradiční stodoly, aby plynule zapadnul do okolní krajiny a venkovské zástavby.

Majitelé pozemku určeného k rekreaci u malebného jezera dlouho snili o tom, že si na něm jednou postaví svůj letní dům. Odlehlé venkovské prostředí s úchvatným výhledem na šumící vodu by jim poskytlo ideální podmínky pro relaxaci. Postupem času přehodnotili svůj původní záměr a rozhodli se postavit dům, který by spojoval funkci celoročního i příležitostného bydlení. Úzký tvar pozemku však představoval pro architekty komplikaci. Umístit na něm větší budovu, která by splynula s okolím a poskytovala nerušený výhled na krajinu u vody, se jevilo jako opravdová výzva.

Architekti z Exterio na pozemek umístili dům jako kompozici dvou moderních stodol s totálním prosklením štítových stěn směrem k jezeru. Toto řešení jim umožnilo téměř přirozeně přizpůsobit koncept stavby podélnému tvaru pozemku a maximálně využít jeho přednosti. Jednotlivé funkce v domě uspořádali tak, aby byl výhled směrem k jezeru možný i z hloubky interiéru. Návrh využívá tvar pozemku a společně s jeho mírným sklonem intuitivně navádí návštěvníka od vstupu, podél stěn až k molu na jezeře.

Aby budova svým měřítkem nedominovala okolí a získala intimní charakter, bylo její funkční uspořádání rozděleno do dvou vzájemně propojených bloků. V jednom se nacházejí obytné prostory a ložnice hostitelů, zatímco ve druhém jsou umístěny hospodářské zázemí, sportovní sál a pokoje pro hosty. Jsou propojeny spojovací chodbou, v níž se nachází hlavní vstup do budovy. Uprostřed kompozice trůní zahrada, která vytváří vnitřní zelené nádvoří mezi jednotlivými objemy.

Inspirací byly architektům místní tradiční venkovské budovy, které se od pradávna vyznačovaly rozdělením na obytnou a hospodářskou část. Oba domy mají sedlové střechy bez okapů a obrovská okna ve štítech, která rámují výhled na jezero. Od počátku bylo záměrem zasadit projekt do kontextu regionu, respektovat jeho tradice a přírodní prvky, ale moderním způsobem.

"Rozhodli jsme se vytvořit most mezi modernistickou architekturou, která se vyznačuje minimalismem, a regionální architekturou, jíž dominují šikmé střechy a dřevěné povrchové úpravy připomínající venkovské stavby," říkají architekti z Exterio.

Celý dům je obložen modřínovými prkny. Přirozená světlá barva dřeva dodává hmotě lehkost a vytváří teplý a útulný pocit. S fasádami kontrastují tmavé střechy, které jsou pokryty plechem se stojatou drážkou.

Dům má směrem do ulice méně oken, což dodává jeho obyvatelům pocit intimity. Otvory budovy s obrovským prosklením směřují do zahrady a k jezeru, které se nacházejí na jihozápadní straně. Tato orientace budovy vůči světovým stranám poskytuje v poledne vynikající světlo a při západu slunce krásný výhled na vodu.

Propojení s přírodou zajišťují kryté terasy s posezením. Na jedné z nich je i letní kuchyně s velkým stolem, zatímco na sousední terase je vířivka a lehátka. Nad větší terasou je pergola s pohyblivými stínícími žaluziemi, které umožňují regulaci světla.

Použití stejných povrchových materiálů v interiéru i exteriéru, jako jsou velkoformátové křemenné sintry na podlahách a terasách, černé ocelové a hliníkové prvky nebo dřevo podobných barev na fasádách i v interiéru, umocňuje dojem prolínání obou prostor.

Budova nabízí nadstandardní užitnou plochu. Kromě obytných prostor a ložnic pro hostitele se v ní nachází také tělocvična, pokoje pro hosty, kůlna, technické zázemí a místnosti pro uskladnění sportovního vybavení.

Dům zapadá do současných ekologických trendů a splňuje standardy nízkoemisní výstavby. Konstrukce stěn, stropů a střechy je vyrobena z ekologických panelů z křížem lepeného dřeva (CLT). Budova rovněž využívá energii z obnovitelných zdrojů. Napájí ji fotovoltaické panely umístěné na střeše a tepelné čerpadlo.
0 komentářů
přidat komentář