Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
GROSS.MAX landscape architects picture
GROSS.MAX landscape architects
* 1995 - Edinburgh, Velká Británie

6 Waterloo Place, EH1 3EG Edinburgh
tel: +44 (0) 131 5569111
fax: +44 (0) 131 5569333
e-mail:
web:

Ateliér GROSS.MAX. byl založen v roce 1995 partnery Bridget Baines a Eelco Hooftman. Po několikaleté spolupráci s ateliérem WEST8 v Nizozemí se k nim v roce 2001 jako třetí partner připojil Nigel Sampey. GROSS.MAX. je všeobecně považován za jeden z mála ateliérů se sídlem ve Spojeném království, který je zástupcem tvorby nové generace současné evropské krajinné architektury. Dnes je ateliér tvořen zhruba patnácti stálými členy.

4th-dim / Klára Stachová, Andrea Honejsková, Jakub Hepp

Realizace a projekty

Ateliér má v praxi velký rozlet z hlediska spolupráce i lokalizace zakázek ve světě. Jeho práce je charakteristická mezioborovou komunikací při tvorbě projektů – spolupracuje s celou řadu architektů, zahradních architektů, umělců i expertů z jiných profesí. Jako příklad lze uvést Amanda Levete, David Chipperfield, Foster + Partners, Piet Oudolf, Shinichi Ogawa & Associates nebo Zaha Hadid. Z práce ateliéru lze vyčíst velmi silný vztah k umění - v praxi získal GROSS.MAX. celkem třikrát ocenění ‘Umění pro architekturu‘ udělované Královskou společností pro umění. Jeho práce byly také prezentovány na Bienále architektury v Benátkách v roce 2006.
První společná práce v roce 1996 byla zároveň vítězným projektem v soutěži na dva parky na Potsdamer Platz v Berlíně. Brzy následoval další vítězný projekt - návrh kompletního krajinářského plánu pro EXPO 2000 v Hannoveru. Uznání za svůj kontextuální přístup k městskému veřejnému prostoru získal ateliér zejména po soutěži na úpravu Whiteinch Square (součást projektu Glasgow‘ 99 – Město architektury) a za získání první ceny v  soutěži RIBA (Royal Institute of British Architects) na úpravu náměstí před radnicí v Hackney.
Ateliér samostatně vyhrál řadu soutěží na úpravy náměstí v Londýně, např. St. John’s Square, Lyric Square nebo Brixton Central Square. V praxi získal mnoho ocenění ze zahraničních soutěží se Zaha Hadid Architects - například za krajinářské úpravy pozemku BMW závodů v Lipsku, za koncepci krajiny pro novou rychlostní železniční stanici v okolí Neapole nebo návrh územního plánu pro bývalou přístavní čtvrť podél řeky Nervion v Bilbau. Mezi nedávno dokončenými projekty lze uvést Lyric Square v Londýně, zahrady Rottenrow v Glasgow, Potters Field Park v Londýně nebo náměstí The New Bullring v Birminghamu.
GROSS.MAX. přináší nový přístup - umělecké, filozofické a experimentální zahradní architektury s cílem zavedení krajiny a přírody do městského prostředí. Hooftman přichází s pojmem ‘volně plynoucího urbanismu‘. Nedívá se pouze na určitá místa, ale i na prostor mezi nimi – ‘tkáň krajiny prostupující město‘. Tvorba ateliéru je zaměřena na posílení smyslových zážitků z krajiny – zraku, čichu, hmatu a sluchu. GROSS.MAX. je známý také pro své výrazně tvůrčí vizualizace. V návaznosti na tradice krajinomalby je podle nich ‘pixel pigmentem a obrazovka počítače plátnem‘.
GROSS.MAX byl v roce 2006 navržen na cenu European Landscape Award. Porota shledala, že jejich individuální koncepce je významnou složkou při hledání a utváření směru krajinářské architektury na počátku 21. století.

Související články
Návštěvnost: 7447 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.